Jak zostać agentem ubezpieczeniowym w 2021 roku?

Praca jako agent ubezpieczeniowy, to coraz bardziej popularna forma zarobku i pomysłu na swoją karierę. Możliwość elastycznego kształtowania czasu pracy wpływa na to, że wiele osób wybiera zawód agenta ubezpieczeniowego jako pracę dodatkową. Praca w ubezpieczeniach jest atrakcyjna zwłaszcza w niepewnych czasach, gdy szczególnie myślimy o tym jak zadbać o stabilność i niezależność zawodową.

Czy chcesz wiedzieć czym zajmuje się agent ubezpieczeniowy i czy każdy może nim zostać? Zastanawiasz się jakie wymagania musi spełniać kandydat i na jakie zarobki możesz liczyć sprzedając ubezpieczenia? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części tego artykułu. Zapraszamy do lektury.


Kim jest agent ubezpieczeniowy?

Agent ubezpieczeniowy to najprościej mówiąc – doradca i sprzedawca ubezpieczeń pracujący na rzecz danego towarzystwa ubezpieczeniowego, upoważniony przez to towarzystwo do zawierania umów z klientami na jego rzecz. Agent ubezpieczeniowy współpracuje z jednym towarzystwem. Jeśli współpraca ta obejmuje kilku ubezpieczycieli, mówimy wtedy o multiagencie. Taka osoba musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC multiagenta, co wiąże się z dodatkowymi, często niemałymi kosztami. Jako agent wyłączny np. agent PZU, nie musisz się tym martwić.


Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Zarobki agenta ubezpieczeniowego są dość zróżnicowane, bo to od Ciebie zależy kiedy i ile pracujesz, a to ma oczywiście wpływ na wynagrodzenie, którego głównym składnikiem jest prowizja (% opłaconej składki). Dodatkowo możesz zdobywać różnego rodzaju premie: sprzedażowe, za spełnienie konkretnych wymagań – np. za wzorcową obsługę klienta, czy za sam fakt posiadania biura ubezpieczeniowego, które możesz otworzyć wspólnie z PZU. Więcej informacji o tym jak możesz stać się właścicielem własnej agencji ubezpieczeniowej, przeczytasz tu: agentpzu.pl/oferta-franczyzowa-pzu


Jak PZU pomaga Agentom w początkowym etapie współpracy?

W PZU, na początku kariery agenta (przez pierwsze dwa lata) będziesz objęty specjalnym programem STARTER, w którym firma będzie Cię mocno wspierać merytorycznie i finansowo. Więcej o wymaganiach i pracy agenta przeczytasz tu: agentpzu.pl/chce-zostac-agentem-wylacznym


Czym zajmuje się agent ubezpieczeniowy?

Agent ubezpieczeniowy zajmuje się przede wszystkim przedstawieniem oferty ubezpieczeniowej swoim klientom i zawieraniem umów ubezpieczeniowych. Pozyskiwanie nowych kontaktów jest w tym zawodzie bardzo istotne. Trzeba stale dbać o bazę swoich klientów, pamiętać o nich, poszerzać ją i oczywiście dbać o bezpieczeństwo danych osobowych. Ważny jest też udział w różnego rodzaju szkoleniach, oferowanych bezpłatnie przez ubezpieczyciela. Można rozwinąć swoje umiejętności miękkie, sprzedażowe, czy wiedzę z zakresu produktów. Oferty i umowy agent ubezpieczeniowy wystawia w specjalnym systemie informatycznym. Przeszkolimy Cię z jego obsługi. Przekonasz się jakie to proste.

Praca w ubezpieczeniach może być bardzo ciekawa. Stajesz się sprzedawcą ubezpieczeń, ale jednocześnie profesjonalnym doradcą. Cieszysz się zaufaniem swoich klientów. Dziś zawód agenta ubezpieczeniowego jest porównywany do lekarza, dentysty, czy sprawdzonego mechanika – bo to osoba, której ufamy i polecamy ją rodzinie oraz znajomym.


Główne zadania Agenta:

- kontaktowanie się z klientami – bezpośrednio i zdalnie,
- dostosowanie ofert  ubezpieczenia do potrzeb i oczekiwań klientów,
- finalizowanie sprzedaży, negocjowanie warunków i podpisywanie umów,
- kontakt z zakładem ubezpieczeń: rozliczanie polis, udział w szkoleniach i spotkaniach.


Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Gratulacje, trafiłeś na nasza stronę internetową. Są tu wszystkie potrzebne informacje. Aby zgłosić swoją kandydaturę i umówić się na spotkanie z przedstawicielem PZU, kliknij przycisk poniżej i wypełnij krótki formularz.


Jesteśmy też na wielu portalach związanych z karierą zawodową. Znajdziesz tam nasze oferty pracy jako agent ubezpieczeniowy. Na przykład, wystarczy wejść na pracuj.pl, wyszukać hasło: agent ubezpieczeniowy, dodać firmę np. PZU i wyszukać ofertę.

Pierwszym etapem jest zawsze sprawdzenie wymagań i wysłanie CV.

- Wymagana jest niekaralność i średnie wykształcenie.
- Musisz też przejść kurs i zdać egzamin. Nie obawiaj się. Dobrze Cię do niego przygotujemy.
- Dobrze jest mieć doświadczenie w sprzedaży, ale nie jest ono konieczne, jeśli lubisz kontakt z ludźmi i masz żyłkę sprzedawcy.

Po tym jak Twoje CV trafi do firmy, oczekuj kontaktu telefonicznego.

- Zadzwoni do Ciebie Twój przyszły kierownik sprzedaży, wyjaśni na czym polega praca agenta ubezpieczeniowego i zaprosi Cię na spotkanie.
- Czy potrzebne jest doświadczenie w pracy agenta? Nie! Firma wszystkiego Cię nauczy, przeprowadzi przez cały proces, aż uzyskasz licencję agenta ubezpieczeniowego. Otrzymasz wartościowe szkolenia, wsparcie kierownika i całego zespołu. 


Opinie o pracy agenta ubezpieczeniowego

Praca jako agent ubezpieczeniowy – z czym tak naprawdę się kojarzy i jakie są opinie o tym zawodzie? Zapytajmy samych agentów!

Piotr Kuczeła
Głogów

"Zawód agenta ubezpieczeniowego to dla mnie szansa na niezależność. Zostawiłem pracę na etacie i postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. To była najlepsza decyzja.”
Rozmowę z Piotrem możesz przeczytać – TUTAJ.


Agent Anna Mentek – Dziubińska
Piastów, Grójec

„Zawód agenta ubezpieczeniowego to dla mnie idealne rozwiązanie. Jestem przedsiębiorczą kobietą, która ma realny wpływ na swoje zarobki. Dzięki pracy jako agent, jestem niezależna finansowo, ale też mam elastyczną pracę. Łączę obowiązki domowe - jako mama, z tymi zawodowymi.” Rozmowę z Anią możesz przeczytać – TUTAJ.


Zostań agentem wyłącznym PZU, aplikuj już dziś


Niezależnie czy jesteś początkującym agentem, czy masz duży staż i wielu klientów, opiekun PZU zawsze pomaga i wspiera Twoją pracę.


Zapytaliśmy nasze specjalistki od rekrutacji jak wygląda w praktyce współpraca z agentami:

Malwina Kruś
Specjalista ds. Wsparcia Rozwoju Sieci Wyłącznej

"Często w swojej pracy spotykam na rekrutacjach agentów z innych firm. Miło jest mi słyszeć, że tak wiele oferujemy w PZU i to właśnie był powód zmiany firmy, z którą dana osoba chce współpracować. Myślę sobie, nic dziwnego, ja też chciałam pracować z najlepszymi!"


Natalia Kołodziejska
Specjalista ds. Wsparcia Rozwoju Sieci Wyłącznej

"Praca agenta w naszej firmie daje naprawdę wiele możliwości. Nie trzeba mieć specjalnego doświadczenia, przeprowadzamy kandydata przez każdy etap, aż do momentu kiedy otrzyma uprawnienia. W zasadzie, to ta „opieka” trwa nawet po tym czasie. Mamy świetny program STARTER dla początkujących agentów, wspieramy w nim i merytorycznie i finansowo, bo wiemy, że początki bywają trudne. Nasi agenci mają wiele benefitów płynących ze współpracy z PZU."Redakcja: Marta Żukowska