Czym jest franczyza?

Co to jest franczyza? Definicja franczyzy mówi, że jest to system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Jeśli chcemy lepiej zrozumieć mechanizm franczyzowy wystarczy, że przywołamy kilka marek, które działają właśnie w tym modelu: McDonald, Żabka, Play, czy franczyza w ubezpieczeniach pod marką PZU. Te firmy umożliwiają partnerom biznesowym prowadzenie działalności gospodarczej pod swoją marką.


Franczyza jak zacząć?

Gdy mówimy o własnej firmie, pojawia się myśl, że może franczyza jest dobrym pomysłem na własny biznes, tylko od czego zacząć? Przede wszystkim spisać sobie nasze oczekiwania i pytania do franczyzodawcy. Warto poczytać fora internetowe, artykuły, opinie, a także porozmawiać z właścicielami, którzy prowadzą biznes franczyzowy, aż wreszcie umówić spotkanie z przedstawicielem firmy, z którą chcemy współpracować i wypytać o szczegóły.


Franczyza na co zwracać uwagę?

Warto przeanalizować kilka podstawowych kwestii, począwszy od samego pomysłu, przez wybór marki z którą będzie się identyfikował nasz biznes, po analizę opłacalności i zaangażowania. Ważne jest jaka ma być nasza inwestycja we franczyzę.


Ile kosztuje franczyza?

Firmy franczyzowe mają bardzo różne wymagania inwestycyjne. Czasem trzeba płacić za używanie marki, jej logo i całej identyfikacji wizualnej, a także za know how i gotowy pomysł na biznes. Często otrzymujemy pytania o koszty, które trzeba ponieść rozpoczynając swój biznes pod marką PZU, czy możliwa jest franczyza z niskim wkładem? Zaskoczeniem jest fakt, że franczyza bez wkładu własnego jest możliwa. Przy współpracy z PZU nie ponosisz żadnych opłat franczyzowych. Jedyny koszt, to własny lub wynajęty lokal, laptop, telefon i drukarka. Firma zapewnia Ci meble, aranżuje wnętrze, wyposaża całkowicie biuro, gwarantuje oznakowanie marketingowe wewnętrzne i zewnętrzne.


Czy franczyza się opłaca?

Biznes franczyzowy, jak każdy biznes, ma na siebie zarabiać. Chcąc dołączyć do sieci franczyzowej, zastanawiasz się czy będzie to opłacalne. Wiele zależy od Ciebie, jeśli przyłożysz się do prowadzenia firmy, z pewnością zaczniesz zarabiać. Należy pamiętać, że mimo, iż korzystasz z gotowego pomysłu na biznes, to Ty kierujesz swoją firmą i od Ciebie będzie zależeć jej sukces. Zanim jednak firma zacznie przynosić zyski, przygotuj się na wydatki, choćby te związane z wynajęciem lokalu czy zakupem sprzętu. Przy współpracy z PZU nie musisz inwestować od razu w lokal, ani też nie potrzebujesz kupować żadnych maszyn, czy wyposażenia, jak przy innych franczyzach. W PZU meble i wyposażenie otrzymujesz od firmy, co jest dużym plusem na początku działalności. Zwykle oprócz lokalu i wyposażenia, należy doliczyć koszty stałe we franczyzie. W ich zakres wchodzi np. ciągły zakup towaru, czy stała opłata licencyjna - jest to opłata za możliwość używania logo i nazwy franczyzodawcy. Pamiętaj też o kosztach stałych, takich jak opłaty za czynsz, media. W PZU nie kupujesz żadnego towaru, nie ryzykując tym samym, że go nie sprzedasz, co ważne i dość niezwykłe w tym modelu biznesowym - nie pobieramy żadnych opłat licencyjnych. Twoje koszty stałe przy współpracy z PZU, to utrzymanie lokalu, zakup sprzętu biurowego (laptop, drukarka, telefon), ewentualnie koszt pracownika, jeżeli takiego zatrudnisz. Brzmi dobrze, prawda? Własne biuro ubezpieczeniowe to zerowe ryzyko i szansa na własny, dochodowy biznes. Jako agent ubezpieczeniowy możesz zarabiać już od samego początku, wysokość prowizji i premii zależy od nakładu Twojej pracy. W PZU masz dodatkowo możliwość uzyskania bezzwrotnego wsparcia finansowego przez pierwsze dwa lata.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wygląda praca agenta ubezpieczeniowego, zajrzyj TUTAJ.


Franczyza bez lokalu

Czy do franczyzy potrzebny jest własny lokal? Wszystko zależy od modelu biznesowego danej firmy. Przy franczyzie z PZU, mamy dwie ścieżki do wyboru. Możemy pracować pod szyldem znanej marki sprzedając ubezpieczenia jako agent terenowy – czyli z dowolnego miejsca, online, czy odwiedzając klientów, albo też jako placówka franczyzowa, czyli agent biurowy – taki, który posiada swoje biuro ubezpieczeniowe. Jest zatem możliwa franczyza w domu i franczyza z lokalem.


Franczyza gdzie najlepiej?

Ważną kwestią do rozważenia przy wyborze franczyzodawcy jest ponoszone ryzyko we franczyzie. Jeśli myślimy o dużej inwestycji, a nie jesteśmy pewni jej zwrotu, warto dobrze przemyśleć podpisanie umowy. W PZU ryzyko w zasadzie nie istnieje. Franczyzobiorca nie ponosi kosztów, nie płaci za możliwość korzystania z siły marki. Może się sprawdzić najpierw jako agent bez biura, by nie inwestować w wynajem lokalu, a jeśli okaże się, że sprzedaż ubezpieczeń jest tym, co chce zawodowo robić, można z powodzeniem rozwinąć biznes otwierając własne biuro ubezpieczeniowe i zatrudnić pracowników, zwiększając tym samym dochody. We franczyzie z PZU wiele zależy od samego franczyzobiorcy. Sam decydujesz ile pracujesz, ile czasu poświęcasz na swój rozwój, szkolenia, wdrażanie do sprzedaży nowych produktów. Dzięki temu elastycznemu modelowi współpracy, nic nie ryzykujesz, a możesz zyskać nie tylko nowy zawód, ale i świetny pomysł na biznes.

W PZU program franczyzowy przewiduje trzy poziomy, charakteryzujące się różną formą wsparcia oferowanego przez firmę. Dopasowaliśmy je na miarę potrzeb i możliwości partnerów w małych i dużych miejscowościach. Zapewniamy perspektywę rozwoju naszym doświadczonym agentom, a początkującym chcemy ułatwić start w biznesie. Z nami franczyza w małym mieście, czy w dużej metropolii jest tak samo możliwa. Więcej na temat współpracy z PZU: TUTAJ

Aby dowiedzieć się więcej jak otworzyć własne biuro ubezpieczeniowe, napisz na agent3.0@pzu.pl

Zapraszamy również na Targi Franczyzy, które odbędą się 4 września na PGE Narodowy w Warszawie.

Więcej szczegółów: TUTAJ



Redakcja: Marta Żukowska