Pracownicze Plany Kapitałowe – co musisz wiedzieć?

Dyskusja o powszechnym systemie emerytalnym trwa od dawna. Słyszymy o wyzwaniach, które przed nim stoją ze względu na niespotykane jak dotąd zmiany w naszej demografii i strukturze społeczeństwa. Rosnąca średnia długość życia oraz spadający poziom dzietności naszych rodaków powoduje, że starzeje nam się społeczeństwo, w konsekwencji czego przybywa nam emerytów i osób pobierających świadczenia z powszechnego systemu emerytalnego. Jeszcze na początku tego stulecia na jednego emeryta pracowały cztery osoby, teraz już niespełna dwie, a około 2050 r. będzie to w porywach do około 1,3 etatu. W takiej sytuacji musimy sami wziąć w ręce swoje zabezpieczenie finansowe na czas po zakończeniu pracy zawodowej.

O PPK zapytaliśmy eksperta PZU, Tomasza Fronczaka – Dyrektora Biura Programów Emerytalno-Oszczędnościowych

Wprowadzone przez ustawodawcę w 2018 r. pracownicze plany kapitałowe (PPK), mają być właśnie tym rozwiązaniem, które ma nam pomóc oszczędzać. Bazując na doświadczeniach z PPE oraz OFE wprowadzono nowe rozwiązania, które mają nam dać gwarancję bezpieczeństwa własności zebranych oszczędności, szerokie możliwości inwestowania oraz konkurencyjność dostawców usługi PPK, co ma mieć przełożenie na znacznie niższe koszty oraz najwyższy poziom obsługi uczestników PPK. Już teraz widać, że PPK są najtańszym produktem finansowym na rynku w Polsce, co jest bardzo dobrym trendem, ponieważ docelowo wszyscy pracodawcy będą musieli takie programy prowadzić dla swoich pracowników. – mówi Tomasz Fronczak. Jako Grupa PZU podjęliśmy decyzję, że będziemy oferować PPK w formie prowadzonej przez TFI PZU, w celu optymalizacji kosztów oraz zapewnienia jak najlepszych standardów zarządzania aktywami oraz obsługi klienta. Mamy w tym zakresie blisko 20 letnie doświadczenie, prowadząc ponad 400 PPE – dodaje.


Dlaczego PZU oferuje możliwość dołączenia do PPK?
PZU oferuje PPK w celu zapewnienie kompleksowej obsługi dla naszych klientów. Należy pamiętać, że każda firma którą ubezpieczamy, czy to w zakresie majątku, komunikacji czy też produktów życiowych, będzie musiała mieć PPK, najpóźniej do połowy 2021 r.  Warto aby nasi klienci utworzyli taki program z PZU, by wygodnie posiadać wszystkie produkty ubezpieczeniowe i finansowe u jednego agenta. Jest to świetna okazja, aby spotkać się z klientem i zaproponować kompleksowe rozwiązanie umożliwiające zrealizowanie nowego obowiązku, właśnie z PZU. Nasza oferta PPK zawiera zarówno:
- ofertę produktu finansowego opartego na funduszach PPK inPZU,
- kompleksowe wsparcie operacyjne z przygotowanym serwisem e-PPK, umożliwiającym zawarcie umów PPK online, elektroniczne zgłoszenie pracowników, przekazywanie wpłat do TFI PZU,
- centrum wiedzy na temat PPK dostępne na stronie emeryturappk.pzu.pl, gdzie umieściliśmy wszelkie materiały informacyjne oraz wideo instrukcje, które pokazują jak utworzyć i obsługiwać PPK w PZU,
- dedykowaną infolinię PPK: (22) 640 06 22.

Jaka jest rola agenta PZU w PPK?
Rolą agenta jest doprowadzenie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Cały proces zawarcia umowy od strony technicznej trwa około 10-15 min, wystarczy znać nr regon klienta i odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Reszta jest już po stronie TFI PZU. Prosimy również o zachęcenie klientów do zapoznania się z materiałami, które umieściliśmy właśnie na stronie emeryturappk.pzu.pl w zakładce Strefa wiedzy.  Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu agentów i pracodawców ten temat jest nowym i nieznanym (jeszcze) obszarem. Sami cały czas uczymy się nowych rozwiązań w zależności od uwarunkowań np. formalno prawnych u danego klienta. Dlatego też uruchomiliśmy dedykowaną na potrzeby PPK infolinię, gdzie nasi eksperci odpowiadają na bieżące pytania dotyczące oferty, funduszy i obsługi serwisu e-PPK. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w temacie PPK, czy przed, czy w trakcie spotkania z klientem, zachęcam do kontaktu z infolinią.

Jakie są korzyści z posiadania PPK w PZU?
Jest ich wiele, wypunktuję najważniejsze:
- W pełni zautomatyzowana obsługa PPK za pośrednictwem serwisu e-PPK.
- Nowoczesny portal inPZU dla pracowników z dostępem do rejestrów PPK.
- Dostęp do Strefy wiedzy z całą gamą opracowań zagadnień formalno – prawnych, wideo instrukcji oraz materiałów informacyjnych, które przygotowaliśmy bazując na doświadczeniach z wdrożeń PPK w fazie dla pracodawców 250+.
- PZU oferuje jedną z najtańszych ofert dostępnych na rynku PPK, zgodnie z oceną przygotowaną przez PFR na stronie mojePPK.pl.
- Możliwość skorzystania z e-learningu dla pracodawców i uczestników PPK.
- Poczucie bezpieczeństwa płynące z pozycji PZU na rynkach finansowych, jako stabilnej i doświadczonej instytucji finansowej zarządzającego funduszami w ramach PPK.
- Blisko 20 letnie doświadczenia w obsłudze klientów korporacyjnych w programach inwestycyjnych dla firm takich jak PPE.
- Możliwość obsługi uczestników PPK w Oddziałach PZU na terenie całego kraju.
- Specjalny pakiet benefitów dla uczestników PPK dla umów zawartych przez pracodawców z segmentu 50+.

Jaką  masz radę dla naszych agentów?
Teraz naszym agentom pozostaje tylko skontaktować się i obsłużyć  swoich klientów, aby zdążyli w wyznaczonym ustawowo czasie (w zależności od liczby pracowników) utworzyć i uruchomić PPK. My zajmiemy się obsługą. Musimy pamięć, że każdy nasz klient będzie musiał utworzyć PPK, pytanie tylko z kim to zrobi. Z drugiej strony jest to też okazja, żeby wrócić do klientów, których kiedyś już obsługiwaliśmy albo zawalczyć o nowy portfel. 

Dlaczego warto? Zapraszamy do obejrzenia krótkiej animacji o PPK:Redakcja: Marta Żukowska

Tomasz Fronczak

Tomasz Fronczak

Dyrektor Biura Programów Emerytalno-Oszczędnościowych

Tomasz Fronczak

Jako Grupa PZU podjęliśmy decyzję, że będziemy oferować PPK w formie prowadzonej przez TFI PZU, w celu optymalizacji kosztów oraz zapewnienia jak najlepszych standardów zarządzania aktywami oraz obsługi klienta. Zależy nam aby nasi klienci mogli skorzystać z naszej kompleksowości i obok innych produktów ubezpieczeniowych i finansowych, mogli posiadać u nas również PPK. Łatwy dostęp do naszych oddziałów i biur agentów w całej Polsce, a także wiarygodność naszej marki i wieloletnie doświadczenie z pewnością przemawiają na korzyść PZU na tle konkurencji.