Sukces ekspertów PZU w międzynarodowych ćwiczeniach NATO z cyberbezpieczeństwa

Specjaliści PZU ds. cyberbezpieczeństwa i IT wzięli udział w największych międzynarodowych ćwiczeniach z obszaru cyberbezpieczeństwa "Locked Shields 2022", które organizuje NATO. Polsko–litewska drużyna z ich udziałem zajęła 2. miejsce.


Po raz kolejny zespół PZU został doceniony i zaproszony przez podległe MON Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni do udziału w największych na świecie, skoordynowanych ćwiczeniach z cyberbezpieczeństwa, organizowane przez Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) – komórka, którą powołały państwa członkowskie NATO do udoskonalania zdolności Paktu w tym zakresie. Locked Shields to najbardziej złożone ćwiczenie cyberobrony na świecie, które pozwala zacieśniać współpracę obszaru wojskowego z cywilnym, wypracowywać ścieżki komunikacji, wymieniać doświadczenia i stale podnosić kompetencje.

W tegorocznych ćwiczeniach, które odbyły się 19-22 kwietnia w Tallinie, wzięło udział ok. 2 tys. uczestników z 32 krajów. Drużyna z udziałem ekspertów z PZU osiągnęła znacznie lepszy wynik niż w zeszłym roku, kiedy to zajęła 4. miejsce. Różnica punktowa pomiędzy zwycięskim fińskim, a polsko-litewskim zespołem była minimalna, wyniosła niecały 1%. W drużynie pracowników PZU, znaleźli się: Adam Zacheja - starszy specjalista ds. utrzymania systemów IT, Tomasz Piętka - inżynier DevOps, Marek Chendoszko - starszy specjalista ds. platformy biurowej, Tomasz Szyluk - ekspert ds. identyfikacji zagrożeń bezpieczeństwa IT (Threat Hunter), Piotr Walczuk - główny specjalista - ekspert administrator Aplikacji GAP, Kacper Puda - główny specjalista - administrator Aplikacji GAP, Dawid Węgliński ekspert systemów Operacyjnych IT, Krzysztof Stachowicz - ekspert ds. standardów bezpieczeństwa IT. Drużyną, podczas 12. edycji ćwiczeń, kolejny raz dowodził oficer NCBC-DKWOC. 

W trakcie konkursu eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ćwiczą obronę cywilnych i wojskowych systemów informatycznych, w tym infrastruktury krytycznej, która jest poddawana cyberatakom na dużą skalę. Przygotowując ćwiczenie Locked Shields organizatorzy wykorzystali obecną sytuację geopolityczną do opracowania realistycznych i stanowiących wyzwanie scenariuszy, które obejmowały przeprowadzenie ponad 8 tys. ataków na ok. 5,5 tys. wirtualnych systemów. Celem ataków były m.in. systemy militarne, energetyczne, instalacje uzdatniania wody, system telefonii 5G, czy system obrony przeciwlotniczej fikcyjnego wyspiarskiego kraju – Berylii. Zadaniem dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w tym ćwiczeniu było utrzymanie pełnej dostępności usług świadczonych obywatelom wirtualnego państwa oraz szybkie i skuteczne reagowanie na pojawiające się zagrożenia.

Bezpieczeństwo informatyczne to ważny obszar dla działalności dla PZU, zwłaszcza w dobie pracy hybrydowej i coraz częstszych kontaktów z klientami w kanałach online. W 2021 r. specjaliści PZU od cyberbezpieczeństwa nie mogli się nudzić. Powstrzymali ponad 14 tys. potencjalnych infekcji i 132 mln prób połączenia w celu wysłania złośliwych wiadomości e-mail oraz około 200 tys. ataków wysokiego ryzyka. Dodatkowo zablokowali przeszło 1,3 mln złośliwych wiadomości e-mail.

Rafał Mazurek

Rafał Mazurek

Kierownik Zespołu Portfela i Oferty Ubezpieczeń Majątkowych

Rafał Mazurek

Cyberbezpieczeństwo jest ważne nie tylko dla całej naszej firmy, ale i dla naszych klientów. Biznes dziś funkcjonuje i rozwija się również online. Nie zawsze idzie za tym świadomość związana z ryzykiem cyber ataku i bezpieczeństwem danych. Dlatego tak ważne było stworzenie ubezpieczenia, które zapewni odpowiednią pomoc na nieprzewidziane zagrożenia w cyber przestrzeni. Wielu przedsiębiorców może samodzielnie nie udźwignąć odpowiedzialności i kosztów związanych np. z incydentami RODO, czy w razie ataku – pomocy specjalistów IT. Nasze ubezpieczanie chroni ich firmę m.in. przed skutkami ataków cybernetycznych i zobowiązaniami wynikającymi z naruszenia RODO. Zapewnimy im wówczas szybką pomoc w sytuacji kryzysowej. Jest to szczególnie ważne w zmieniającym się otoczeniu biznesowym.