4 października w Nowym Jorku, z inicjatywy PZU, odbyło się jedno z największych spotkań liderów polskiej gospodarki z przedstawicielami amerykańskiego biznesu.
W organizowanych wydarzeniach wzięło udział kilkudziesięciu prezesów najważniejszych polskich spółek. Gościem honorowym spotkań był premier Mateusz Morawiecki.

Wrześniowy awans Polski do prestiżowego grona rynków rozwiniętych, a także stulecie odzyskania niepodległości stworzyły kontekst do rozmów o perspektywach stojących przed Polską i potencjale intelektualnym oraz gospodarczym, który tkwi w Polakach i polskich firmach. 

Wraz z naszym partnerem, Bankiem Goldman Sachs, pragniemy umożliwić przedstawicielom biznesu z obydwu krajów nawiązanie osobistych relacji i pokazać potencjał, jaki tkwi w polskim biznesie. Chcemy przedstawić w USA taki obraz naszego kraju, który wyraża hasło Poland The Can-Do Nation – powiedział Paweł Surówka.

W ostatnich latach w Polsce dokonała się rewolucja, zarówno pod względem technologicznym, jak i przemysłowym. Towarzyszył jej rozwój technologii finansowych
i informatycznych, a także wysokiej klasy usług biznesowych oraz działalności badawczo-rozwojowej” – podkreślił podczas konferencji w Nowym Jorku Paweł Surówka, prezes PZU. „Skutkiem tego boomu był nie tylko wyraźny wzrost gospodarczy, ale także wzrost zatrudnienia oraz zagranicznych inwestycji. Większość obywateli Stanów Zjednoczonych nie jest świadoma tego faktu, dlatego postanowiliśmy działać i jesteśmy zdeterminowani, aby zmienić opinie o Polsce. – powiedział Paweł Surówka.

Gościem honorowym konferencji #PolandCanDoNation był premier Mateusz Morawiecki, który w swoim przemówieniu odniósł się do niedawnego włączenia Polski przez globalną agencję indeksową FTSE Russel do grona rynków rozwiniętych, podkreślając, że to przełomowa decyzja, która jednak nie stanowi zaskoczenia, ponieważ Polska spełnia szereg rygorystycznych kryteriów, na podstawie których dokonywana jest klasyfikacja. Mateusz Morawiecki dodał także, że Polska jest pełnoprawnym członkiem tej elitarnej grupy państw, z prawdziwie społeczną i konkurencyjną gospodarką.

Każdy, kto choć trochę zna historię z pewnością wie, że bez pomocy Stanów Zjednoczonych, zarówno w 1918, jak i 1989 roku Polska nie byłaby w stanie odzyskać swojej suwerenności. Dlatego też korzystając z okazji, jaką daje to spotkanie, chcielibyśmy podziękować za nieustające wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych, a także chociaż częściowo spłacić ten dług dzieląc się historią naszego sukcesu oraz zdobytym przez ostatnie 28 lat doświadczeniem. – powiedział Paweł Surówka.

Historia sukcesu gospodarczego Polski, który dla wielu stanowił zaskoczenie, jest naprawdę niezwykła. Łatwo jest zapomnieć, gdy już osiągnęło się sukces, że na początku nie wydawał się on być tak oczywisty. Jest to tym bardziej istotne, że dla wielu krajów w dalszym ciągu pozostaje on poza zasięgiem – podkreślił Christian Ketels. Jednocześnie zapowiedział przygotowanie case study dotyczące Polski "Unexpected champion - what next for Poland".

Czynnik biznesowy oraz element ludzki, a także rosnący poziom życia sprawiają, że Polska jest idealnym miejscem do realizacji inwestycji oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Panuje tu bezpieczna i przyjazna atmosfera, a ludzie są otwarci na innowacje i nowe wyzwania.” – podkreślił Paweł Surówka. W naszej historii zdarzały się niepowodzenia, jednak to tylko wzmocniło nasze pragnienie odrobienia strat w stosunku do innych krajów. Jesteśmy dumni z tego, co już osiągnęliśmy, ale w dalszym ciągu chcemy odnosić sukcesy. Ta postawa, w połączeniu z niezwykłą ambicją, jest tym co wyróżnia Polskę na tle innych krajów. – dodał prezes PZU.


Podczas konferencji Paweł Surówka wraz z Christian’em Ketels’em, głównym ekonomistą BCG, zapowiedzieli także rozpoczęcie specjalnego programu mentoringowego dla studentów najlepszych amerykańskich uczelni wyższych, który pozwoli im obserwować pracę prezesów czołowych polskich firm oraz uczyć się od liderów innowacyjnego polskiego biznesu.

Amerykańscy studenci będą mogli odwiedzić Polskę na zaproszenie właścicieli i prezesów najprężniej działających przedsiębiorstw, którzy włączyli się w specjalny program „Poland 100”. Zaangażowało się w niego 12 prezesów, właścicieli firm i inwestorów: Maciej Adamkiewicz, Prezes Adamed Pharma, Roksana Ciurysek-Gedir, Wiceprezes Banku Pekao, prof. Janusz Filipiak, Prezes Grupy Comarch, Adam Góral, Prezes Asseco, Franciszek Hutten-Czapski, szef The Boston Consulting Group w Polsce, Zbigniew Inglot, Prezes Inglot, Michał Krupiński, Prezes Banku Pekao, Roman Pałac, Prezes PZU Życie, Krzysztof Pawiński, Prezes Grupy Maspex, Markus Sieger, Prezes Grupy Polpharma, Michał Sołowow, inwestor i właściciel wielu firm, oraz Paweł Surówka, Prezes PZU.

W ramach programu „Poland 100” prezesi zaproszą do Polski 12 wybranych studentów ze Stanów Zjednoczonych. W czasie pobytu w Polsce młodzi Amerykanie będą mieli okazję poznać liderów czołowych firm, zobaczyć kulisy ich działania, poznać pracowników oraz zobaczyć kraj. Przekonają się, jak bardzo polska gospodarka różni się od dominujących w USA wyobrażeń. Badanie przeprowadzone na zlecenie PZU w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że 89 proc. Amerykanów nie wierzy, że Polska znajduje się wśród 40 najbardziej innowacyjnych krajów świata, a 64 proc. jest przekonanych, że nasz gospodarka opiera się przede wszystkim na rolnictwie.

Więcej informacji na PolandCanDoNation.com