"Działamy zdalnie, ale zawsze blisko Ciebie. Możesz na nas polegać." Te słowa przyświecają naszym działaniom w ostatnim czasie. Pomagamy zawsze, kiedy dzieje się coś złego. W obecnej, trudnej sytuacji, która wymaga wyjątkowych działań, jako jedni z pierwszych zareagowaliśmy na zagrożenie związane z koronawirusem. Wartość pomocy PZU dla szpitali i innych służb walczących z epidemią sięga już prawie 10 milionów złotych. Czujemy szczególną odpowiedzialność i troskę o zdrowie wszystkich Polaków. Ufundowany przez nas sprzęt trafił w pierwszej kolejności do szpitali, które opiekują się zarażonymi koronawirusem. 

Staramy się też cały czas zapewniać bezpieczną obsługę naszym klientom – zachęcamy do zdalnego kontaktu z agentami poprzez e-mail, telefon, czy mojePZU, ale mamy różnych klientów, nie zawsze radzących sobie z nowymi technologiami, a nasi agenci z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa, obsługują również w biurach i w terenie. Cały czas pracują, doradzają i starają się zapewnić poczucie bezpieczeństwa klientom. Mamy super ludzi, na których można liczyć, szczególnie teraz w czasach niepewności. 

Zapraszamy na rozmowę Marty Żukowskiej z Biura Sprzedaży Wyłącznej z agentami, którzy zdecydowali się na otwarte biura i wspieranie swoich klientów w tym trudnym czasie. Ta rozmowa on-line toczyła się z czwórką agentów: Grażyną Tosnowiec ze Świnoujścia, Moniką Nozderką z Wyszkowa , Pawłem Siłakiewiczem z Białej Podlaskiej oraz Piotrem Tokarczykiem z Bełchatowa.


Czy w czasie epidemii macie otwarte biuro i jeśli tak to dlaczego?Grażyna Tosnowiec:
W czasie epidemii mamy otwartą swoją placówkę, ponieważ to dzięki niej możemy w pełni funkcjonować, mamy tutaj całe wyposażenie, które jest nam niezbędne do pracy. W dodatku biuro pomaga w organizacji, zwłaszcza w tym trudnym czasie. Podejrzewam, że w domu nie tak łatwo moglibyśmy się odnaleźć z całą dokumentacją, kontaktem z klientem i całą pracą komputerową. Wchodząc do biura od razu oddzielamy nasze życie prywatne od zawodowego. Dzięki temu możemy w pełni skupić się na pracy i wykorzystać maksymalnie czas, który jest teraz bardzo cenny, ponieważ nie wiadomo czy zaraz nie pojawią się kolejne obostrzenia zmuszające nas do pracy zdalnej z domu.


Paweł Siłakiewicz:
Oczywiście, nawet godziny otwarcia pozostały bez zmian. W niepewnych czasach wszystko co stałe i niezmienne daje poczucie bezpieczeństwa, (trochę jak orkiestra na Titanicu), więc co rano wiążę krawat, nakładam marynarkę i idę do pracy. Praca w biurze i codzienne otwieranie agencji, ma dawać moim klientom poczucie bezpieczeństwa, że stale jestem do ich dyspozycji, ale jest też potrzebne dla mojego wewnętrznego spokoju. Poza tym w biurze mogę się skupić i wydajniej pracować.


Monika Nozderka:
W czasie epidemii moje biuro jest otwarte i działa w tych samych godzinach co dotychczas. Podjęłam taką decyzję bardzo świadomie, w trosce o moich Klientów - nie wszyscy mają możliwość załatwiania swoich spraw zdalnie. Z drugiej strony, przebywanie w biurze znacznie zwiększa komfort pracy - mimo, że moi synowie nie są małymi dziećmi, są bardzo absorbujący.
Piotr Tokarczyk:
Biuro mam otwarte. Staram się większość spraw załatwiać przez moje PZU lub mailowo, ale mam dużo starszych klientów, którzy nie potrafią skorzystać z narzędzi internetowych. Moja obecność w biurze jest dla nich bardzo ważna.


Jak wygląda obsługa klientów? Jakie środki ostrożności stosujecie i jak się komunikujecie z klientami?
Grażyna Tosnowiec:
Jako właściciel agencji czuję się w pełni odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoich pracowników jak i klientów, dlatego wprowadziliśmy maksymalne środki ostrożności. Mimo, że biuro jest bardzo duże, to mogą przebywać w nim tylko dwie osoby. Wyznaczyliśmy jedno stanowisko do obsługi, przy którym może przebywać jedna osoba, natomiast druga osoba może przebywać w poczekalni. Przy wejściu jest postawiony stolik, na którym stoi płyn do dezynfekcji i każdy klient, który wchodzi do biura jest proszony o jego użycie. Dodatkowo moich pracowników zaopatrzyłam w płyny i rękawiczki, a stanowisko jest po każdym kliencie dokładnie odkażane. Cieszymy się, że doszła do nas również szyba z plexi od PZU, dzięki temu zwiększył się komfort i bezpieczeństwo obsługi dla nas i dla klientów. Jeżeli chodzi o komunikację z klientami, nie ma tutaj żadnego problemu, w większości kontaktujemy się za pośrednictwem telefonu oraz e-maila. Jednak jest również spore grono klientów, które wiedząc jakie środki ostrożności stosujemy, postanawia przyjść osobiście do biura. Klienci zdają sobie sprawę, że jest to szczególnie trudny okres dla każdego z nas, dlatego sami też ułatwiają nasz kontakt jak tylko mogą, za co jestem im wdzięczna.


Paweł Siłakiewicz:
Mimo wszystko praca w agencji wygląda jednak inaczej niż przed pandemią. Po pierwsze, na wejściu wisi kartka informująca, że możemy większość spraw załatwić zdalnie i prośba by zaczekać na zewnątrz, gdy w środku jest inny klient. Staram się poczynić jak najwięcej uzgodnień z klientem przez telefon, a polisę wystawić elektronicznie np. przez moje PZU. W miarę możliwości, po każdym kliencie staram się przetrzeć płynem dezynfekującym newralgiczne miejsca, takie jak blat biurka, długopis, krzesła oraz terminal płatniczy i klamki w drzwiach. Na biurku po stronie klienta stoi dozownik z płynem do dezynfekcji rąk i namawiam klientów by śmiało z niego korzystali.


Monika Nozderka:
Obsługa Klientów zmieniła się diametralnie, gdyż w pierwszej kolejności staramy się korzystać ze sposobów zdalnej obsługi, takich jak wykorzystanie kont mojePZU. Klientów odwiedzających biuro jest zdecydowanie mniej niż dotychczas. Bardzo często teraz takie wizyty są zapowiadane telefonicznie - omawiamy wszystkie szczegóły dotyczące zakresu ubezpieczenia - tak by załatwienie formalności w biurze nie trwało długo. Obecna sytuacja spowodowała, że powitanie klienta ogranicza się do uśmiechu i zaproszenia do skorzystania z płynu dezynfekującego. Myślę, że tym przywitaniem wyczulam na zachowanie ostrożności. Ja i mój pracownik robimy co w naszej mocy, aby minimalizować ryzyko: na stoliku przy wejściu stoi płyn do dezynfekcji rąk, a klamki, biurka i podłogi są codziennie przemywane specjalnym środkiem.


Piotr Tokarczyk:
W biurze po każdej wizycie dezynfekuję stanowisko, ostatnio jestem w rękawiczkach. Dostawiłem biurko z poczekalni do mojego, żeby zwiększyć bezpieczną odległość. Niektórzy klienci sami są mocno ostrożni i czekają przy drzwiach aż przygotuję dokumenty. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia szyba plexi, oddzielająca mnie od klienta. Dzięki temu wzrosło poczucie bezpieczeństwa osób, które odwiedzają moje biuro, ale też mojego.Jak wystawiacie oferty i polisy? Czy korzystacie z mojePZU?Grażyna Tosnowiec:
Jeżeli chodzi o oferty i polisy to wystawiamy je na kilka sposobów. Pierwszym jest oczywiście spotkanie w biurze, zachowując wszystkie środki ostrożności, nie czujemy więc obawy w związku z takimi spotkaniami. Drugim sposobem, z którego chętnie korzystamy jest całkowity kontakt e-mailowy, ponieważ PZU wprowadziło taką możliwość, aby zawierać polisy za pośrednictwem maila. To wiele ułatwia, a sami klienci również są usatysfakcjonowani z takiej opcji. Jednak zdecydowanie najtrafniejszym internetowym rozwiązaniem jest tutaj portal mojePZU, dzięki któremu bardzo intuicyjnie można przygotować ofertę, a następnie przekazać ją klientowi tak, aby ją zobaczył i zaakceptował w swoim koncie. Dzięki mojePZU wszelkie formalności są sprowadzone do absolutnego minimum, co znacznie ułatwia i przyspiesza nam pracę. Oczywiście konto mojePZU posiada wiele innych dogodności, które klienci coraz częściej doceniają i cieszy mnie fakt, że również sami się zgłaszają w celu aktywacji dla nich konta. Klienci są obecnie otwarci na nowości, tym bardziej jeśli można dzięki nim ograniczyć konieczność wyjścia z domu, dlatego internetowy dostęp do swojego konta w PZU jest bardzo trafnym rozwiązaniem.


Paweł Siłakiewicz:
Każdego klienta zarówno potencjalnego jaki takiego, z którym już współpracuję, namawiam do podania telefonu, maila oraz wyrażenie zgody na obsługę elektroniczną i właśnie aktywację konta w serwisie moje.pzu.pl. Klienci coraz chętniej korzystają z obsługi elektronicznej, szczególnie gdy wiedzą, że tam po drugiej stronie jest ich znajomy agent pan Paweł, do którego w razie potrzeby, mogą w każdej chwili zadzwonić, a jak trzeba to i przyjść do biura.Monika Nozderka:
Portal mojePZU jest idealnym rozwiązaniem na ten trudny dla nas wszystkich czas. Wielu - do tej pory nie przekonanych klientów - decyduje się na założenie konta i zawarcie polisy na odległość. Posiadanie przez klienta dostępu do serwisu mojePZU, wiąże się z licznymi korzyściami i jest dodatkowym bonusem, wynikającym z zawierania ubezpieczeń w PZU SA. Pomagam w całym procesie założenia konta oraz zawarcia polisy. Zdarza się, że wystawiam polisy w tradycyjny sposób i wysyłam ich skany pocztą elektroniczną.Piotr Tokarczyk:
Ja większość polis wysyłam właśnie na konta klientów w portalu mojePZU, ale także zdarza się i mailowo.


Czy czujecie, że klienci teraz bardziej potrzebują kontaktu człowiek-człowiek, porady eksperta, doradztwa?Grażyna Tosnowiec:
Klienci zdecydowanie teraz są bardziej uważni jeśli chodzi o produkty ubezpieczeniowe, zdecydowanie więcej dopytują, proszą o to, aby im doradzić w danej kwestii, czy zaproponować rozwiązanie, które będzie jak najbardziej dopasowane do nich. Cieszy nas fakt że nam ufają i na nas polegają, bo od tego jesteśmy, aby w trosce o ich dobro, znajdować jak najlepsze rozwiązania. My zapewniamy swoją pomoc na każdym etapie współpracy z klientem, dlatego zawsze prosimy, aby w razie wystąpienia problemu czy wątpliwości, klient kontaktował się od razu z nami, a zawsze postaramy się pomóc.Paweł Siłakiewicz:
Mam wrażenie, że wielu osobom jeszcze się wydaje, że epidemia się skończy w ciągu kilku dni i wszystko będzie po staremu. Mi jednak wydaje się, że nawet gdybyśmy szybko się uporali z wirusem, nie mamy gwarancji, że za jakiś czas sytuacja się nie powtórzy. Z tego powodu przekonuję osoby, które obsługuję do spojrzenia przychylnym okiem na kwestie pracy zdalnej, a jednocześnie nie zamykam biura, bo wiem jak ważne i wygodne dla wielu osób jest uzgadnianie i wyjaśnianie szczegółów umów ubezpieczeniowych w kontakcie osobistym z doradcą, którego znają i do którego mają zaufanie.


Monika Nozderka:
Zauważyłam, że klienci potrzebują porady i wyjaśnienia, ale tylko podczas rozmowy telefonicznej, tych rozmów jest zdecydowanie więcej niż do tej pory. Klienci, którzy przychodzą do biura chcą załatwić sprawę szybko. Moi klienci wiedzą, że w razie potrzeby mogą do mnie zadzwonić i liczyć na pomoc w sprawach związanych z ubezpieczeniem.


Piotr Tokarczyk:
Większość ludzi raczej unika kontaktu niż go poszukuje. Ja zauważyłem mocno zwiększony kontakt telefoniczny wśród swoich klientów. W taki sposób szukają u mnie porady i ewentualnej pomocy.


Co ciekawego, co innego zadziało się ostatnio w Waszych biurach? Może spotkały Was ostatnio jakieś nietypowe, czy zabawne sytuacje?Grażyna Tosnowiec:
My w ostatnim czasie zachęcamy wszystkich klientów do śledzenia naszego fanpage'a na facebook'u. Tam w postach wrzucamy wszystkie rozwiązania, które w obecnej sytuacji proponujemy. Staramy się jak najbardziej pomóc wszystkim klientom, również tym, którzy nie są obsługiwani przez naszą agencję, dlatego na naszym fanpage'u jest zamieszczona ściąga w jakich sprawach możemy pomóc, aby ograniczyć konieczność wychodzenia z domu do minimum. Messenger jest również bardzo szybką i fajną formą kontaktu, dlatego wszystkie swoje pytania czy prośby, można do nas również kierować za jego pośrednictwem. W naszym zespole zawsze jest wyznaczona osoba, która stale monitoruje naszą stronę,  dlatego kontakt zwrotny na pewno będzie natychmiastowy. Nasz zespół jednak stara się pozostać w optymistycznych nastrojach i obecna sytuacja nie ma negatywnego wpływu na relacje z klientami, wręcz powiedziałabym, że je umacnia, ponieważ klienci często dzwonią i zabawnie dopytują o nasze zdrowie. Mamy jednak nadzieję że już wkrótce będziemy mogli się z nimi potkać i wypić na spokojnie wspólnie kawę. Na razie jednak cały zespół mojego biura, życzy wszystkim dużo zdrowia i przede wszystkim cierpliwości w tym czasie!


Paweł Siłakiewicz:
Nowa sytuacja powoduje, że wszyscy się uczymy, czasem jest poważnie, a czasem zabawnie. W pierwszych dniach ogłoszonej epidemii, gdy wiele punktów obsługujących klientów zostało zamkniętych, przyszedł do mnie klient podpisać i odebrać polisę uzgodnioną telefonicznie. W progu się uśmiechnął i zażartował, że ręki to dziś sobie nie podajemy. Podałem polisę do podpisu, klient po otrzymaniu polisy wyraźnie na coś czekał, wtedy ja się uśmiechnąłem i oddając mu długopis zapytałem: a długopis sobie podajemy? Klient zareagował śmiechem. Z jednej strony sytuacja zabawna, z drugiej jednak strony od tamtej pory na moim biurku, po stronie klienta, stoi dozownik z płynem dezynfekującym.Monika Nozderka:
W czasie panującej epidemii tym bardziej powinniśmy pokazać naszym klientom, że jesteśmy do ich dyspozycji, służymy naszą wiedzą, doświadczeniem i pomocą. Jest to czas, w którym klienci PZU – przyszli i obecni powinni wiedzieć, że mogą na nas liczyć. Ostatnio miałam taką sytuację, że klient podziękował mi za to, że mógł w dobie tego co się teraz dzieje, skorzystać z mojej fachowej pomocy i zawrzeć ubezpieczenie na życie. Podziękował, że dzięki temu, że pracuję i jestem dostępna, może teraz spać spokojnie. Ta sytuacja pokazała i uświadomiła mi, że moja praca ma naprawdę sens.Piotr Tokarczyk:
Starsi klienci oczekują ode mnie, że dowiozę im polisy do domu. Jeżeli nie ma już innej możliwości to jadę do Nich, chociaż tego się najbardziej obawiam. Przebywanie na klatkach schodowych, w windach jest dość ryzykowne, nigdy nie wiadomo kogo spotkamy. Przy wejściu do mojej placówki wywiesiłem plakat z informacją, że w biurze może znajdować się tylko jedna osoba. Niektórzy klienci sami tego pilnują. Ostatnio klient wyprosił wręcz kolejnego na dwór, co z jednej strony jest zabawne, a z drugiej pokazuje poważne podejście do sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy.

Redakcja: Marta Żukowska