Jak chodzić bezpiecznie po górach? O czym trzeba pamiętać? Czego unikać? Jak się zachować w przypadku lawiny? Gdzie szukać pomocy, gdy dojdzie do wypadku i co robić, by ratownicy mogli do nas szybko trafić? To wiedza, która może ratować życie. Od najbliższego weekendu, 14-16 lutego, co tydzień będą się nią dzielić najbardziej doświadczeni górscy ratownicy. Zapraszamy na bezpłatne zajęcia i szkolenia do Treningowego Centrum Lawinowego PZU na zakopiańskich Kalatówkach.

Najbliższy weekend będzie wyjątkowy. W ramach organizowanych przez PZU Dni Otwartych Treningowego Centrum Lawinowego odbędą się pokazy ratownictwa i sprzętu, treningi oraz wycieczki edukacyjne i loterie z nagrodami.

Zapraszamy rodziców i dzieci, turystów i mieszkańców Zakopanego. Zależy nam, by wszyscy, którzy chodzą po górach i jeżdżą na nartach, czuli się bezpiecznie. Dlatego uruchomiliśmy w Zakopanem Treningowe Centrum Lawinowe PZU. Każde bezpieczne wyjście w góry, do którego przyczynimy się dzięki edukacji i szkoleniom, będzie naszym sukcesem – mówi Dyrektor ds. Prewencji i CSR Joanna Gorczyca z PZU.

Jak tłumaczy, programy prewencyjne są fundamentem społecznej odpowiedzialności PZU. – Chcemy dbać o bezpieczeństwo Polaków i zapobiegać wypadkom, a nie czekać, aż do nich dojdzie. To element społecznej strategii PZU #10latdłużej – dodaje Joanna Gorczyca.

Dni Otwarte Treningowego Centrum Lawinowego rozpoczną się w piątek (14.02) o godz. 16 w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem, przy ul. Tytusa Chałubińskiego 42a. Możliwości sprzętu ratowniczego będą prezentować ratownicy TOPR i eksperci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wśród uczestników piątkowych zajęć w Centrum Edukacji Przyrodniczej będą losowane nagrody.

W sobotę i niedzielę PZU zaprasza na Kalatówki. Od godz. 10 do 15 będą się tam odbywać treningi lawinowe z ratownikami TOPR oraz pokazy sprzętu wysokogórskiego, plecaków wypornościowych i zestawów lawinowych. Chętni będą mogli wziąć udział w pieszej wycieczce na trasie Kuźnice–Kalatówki.

Zapraszamy nie tylko w ten weekend. Co tydzień, w każdą sobotę i niedzielę, w Treningowym Centrum Lawinowym PZU na Kalatówkach każda zainteresowana osoba może zapoznać się ze specyfiką działania ośrodka, poćwiczyć posługiwanie się detektorem pod okiem instruktora a w razie potrzeby otrzymać zestaw lawinowy – mówi Joanna Gorczyca z PZU.

Treningowe Centrum Lawinowe PZU jest częścią akcji prewencyjnej „Lawinowe ABC”, którą PZU już od ośmiu lat prowadzi we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

Przebywając w Tatrach, powinniśmy wiedzieć, że lawiny grożą wszędzie powyżej górnej granicy lasu, a w wielu miejscach także poniżej tej granicy. To, że w jakimś miejscu dotąd nie odnotowano lawin, nie oznacza, że nigdy tam nie wystąpią. Dlatego tak ważna jest prewencja i jak najszerszy dostęp do edukacji w tym zakresie, co robi PZU – podkreśla dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski. 

Więcej informacji o Dniach Otwartych Treningowego Centrum Lawinowego PZU i akcji „Lawinowe ABC” na stronie internetowej: lawinoweabc.pl.