Biuro, to jeden ze sposobów na własny biznes z PZU. Obecnie na terenie całego kraju mamy 1305 wystandaryzowanych placówek agentów wyłącznych. Jednak wciąż jest wiele miejscowości, około 10-20 tysięcznych, w których Klient nie znajdzie Agenta 2.0. Oferta franczyzowa, która starannie została przygotowana przez PZU, jest skierowana zarówno dla osób, które są już wiele lat agentami, ale również do podmiotów, które właśnie chcą podpisać umowę agencyjną. Może to czas kiedy i Ty dołączysz do Elitarnej Grupy Agentów, którzy korzystają z wielu przywilejów? Musisz jednak pamiętać, że sukces jest składową wielu czynników.

Podczas oficjalnych spotkań, a także w czasie nieformalnych rozmów z agentami można poznać wiele powodów, jakie zadecydowały o prowadzeniu biznesu stacjonarnie. Dla każdego są one inne i zależą nie tylko od ilości lat współpracy z PZU, ale również od wielkości biznesu jakim zarządzają. Dla niektórych biuro to marzenie i wsparcie w budowaniu swojej marki wśród lokalnej społeczności. Dla innych jest to warunek, aby wreszcie bywać częściej w domu i rozpocząć pracę jako szef delegujący zadania, a nie jak było to dotychczas, spędzając czas 6 dni w tygodniu od rana do późnego wieczora w terenie.

Adepci, czyli osoby, które zaczynają budowę swojego biznesu, dzięki korzystaniu z logo PZU stają się w oczach klienta bardziej wiarygodni. Lokal który jest zaaranżowany i wyposażony na koszt PZU staje się miejscem, które jest dostępne, a zarazem prestiżowe. Osoby odwiedzające agentów cenią sobie profesjonalny wygląd placówki. Pakiet szkoleń dedykowanych specjalnie dla osób z biurem sprawia, że nie tylko wygląd ale i obsługa są na najwyższym poziomie. Praca w systemie minimum 6 godzin przez 5 dni w tygodniu sprawia, że tydzień staje się mocno uporządkowany, a działania muszą być jasno zdefiniowane i zaplanowane, co jest konieczne w budowaniu własnego biznesu. Dodatkowym istotnym aspektem jest kwestia posiadania pracownika lub osoby współprowadzącej placówkę, z uwagi na konieczność zapewnienia ciągłej obsługi w zadeklarowanych godzinach. Posiadając partnera biznesowego można korzystać z jego wiedzy i doświadczenia, zatrudniając osobę fizyczną wykonującą czynności agencyjne agent staje się szefem. Jedno rozwiązanie pozwala dzielić koszty, a przy tym posiadać wsparcie merytoryczne, drugie natomiast rozwijać biznes, a także umiejętności menadżerskie.

Przedsiębiorcy z którymi współpraca z PZU trwa dłużej i nie są już Adeptami, oczywiście również otwierają biura Agenta 2.0. Często mamy też do czynienia z sytuacjami, gdzie przez naszych partnerów budowana jest już własna sieć placówek. Biura potrafią znajdować się nawet w niedalekiej odległości od siebie, jak i w różnych miejscowościach, jednak zawsze zapewniają one dostęp agentowi do zupełnie innych klientów. Zmiana sposobu pracy na stacjonarny pozwala oszczędzić mnóstwo czasu na dojazdy. Biuro jest materializacją biznesu, klient nie musi z każdym tematem umawiać się z agentem gdzieś po drodze, późnym wieczorem jak już oboje będą mieli czas. Zyskuje on komfort, że w każdym temacie, w dogodnym dla niego momencie w placówce agenta uzyska wsparcie kompetentnych osób. Pracownicy są również szkoleni przez PZU, dodatkowo Kierownik Sprzedaży może wesprzeć agenta w procesie delegowania zadań, rozliczania, a co najważniejsze w opracowaniu systemu motywacyjnego. Prestiż, wyniesienie pracy z domu, czas, który można poświęcić większym kontrahentom, pracownik wspierający w czynnościach administracyjnych to kilka z wielu korzyści wynikających ze zmiany sposobu pracy.

Biuro to nie tylko korzyści, to też obowiązki i koszty o których nie można zapominać. Atrakcyjne lokale, spełniające oczekiwania agenta ale i PZU, często są poszukiwane przez wiele miesięcy. Ceny najmu lokali w zależności od miejscowości wynoszą od kilkuset złotych nawet kilku tysięcy na miesiąc, więc często też Agenci decydują się na ich zakup. Do tego dochodzi koszt pracownika, lecz często można wykorzystać lokalne programy, tzw. Dofinansowania, wspierające przedsiębiorców tworzących nowe stanowiska pracy. Posiadając pracownika konieczne jest zastanowienie się nad tym co go motywuje, a jednocześnie jakie delegowane zadania uwolnią czas, który można przeznaczyć na rozmowy biznesowe i rozwój portfela.

Samo logo nie zapewnia ciągłego dostępu do nowych klientów, oprócz profesjonalnej obsługi, znajomości produktów konieczne jest stosowanie działań marketingowych ukierunkowanych do odpowiednich grup odbiorców. Ważne jest, aby korzystać z nowoczesnych form marketingu, nie zapominając jednocześnie przy tym o rekomendacjach czy poleceniach, a także promowaniu swojej placówki podczas spotkań formalnych i nieformalnych.

Podsumowując, posiadanie biura z pewnością wiąże się ze stawianiem sobie jasnych celów, analizowaniu obecnej sytuacji i kreowaniu działań zmierzających do dywersyfikacji ryzyka i pomnażaniu zysków. W obecnej chwili wciąż na terenie całego kraju znajdują się tzw. Białe Plamy oraz miejscowości wymagające dogęszczenia. Jeżeli jesteś osobą, która chce budować swoją markę przy wsparciu PZU, zapraszamy do kontaktu. Rozmowa z pewnością pozwoli rozwiać wątpliwości, wskazać możliwe rozwiązania na bazie posiadanych doświadczeń lub porostu wskazać kolejne kroki, aby zostać Agentem 2.0.

Autor - Marta Kopacz
Koordynator ds. Sieci Placówek
Agent 2.0